Що е И.З.И?
Уводни знания
Смисълът на богатството
Какво трябва всеки да знае за икономиката и просперитета?
Стопански феномени и стопанска политика
Пазар и държава
Икономическите софизми на Фредерик Бастиа
Икономически буквар  
"Икономически размисли" на Дуайт Р. Лий
Поуки от стопанската история
Въпроси и отговори
Форум
Полезни връзки

Курсове:

Курс "Как работи пазарът" от проф. Пиер Гарело
Курс "Икономика и права на собственост" от проф. Ричард Строуп


Лекционни курсове към Стопански факултет на Софийски университет

Нова институционална икономика
  от д-р Георги Ганев

Свободата като стопански феномен
Красен Станчев и Лъчезар Богданов


Лекционни курсове към Философски факултет на Софийски университет

Трудният процес на глобализация
Красен Станчев, Георги Ангелов и Мартин Заимов


ИНСТИТУТ
ОТВОРЕНО ОБЩЕСТВО

Преглед на стопанската политика

©
Материалите, публикувани на www.easibulgaria.org са обект на авторско право. Препечатването им става единствено със съгласието на авторите и с изрично позоваване на източника.

5. Размяна
(Exchange/ Echange/Tausch)

Виж още Избор и рационално поведение, Частна собственост, Стойност, Пари

"Размяната е политическата икономия", казва с бляскава категоричност Фредерик Бастиа и продължава: размяната "е обществото като такова, защото е невъзможно да си представим общество без размяна или размяна без общество".

В икономическата наука размяната на притежаваните неща е важна заради съчетаването на две действия, всяко извършвано от различен индивид, които произвеждат общ резултат. Общият резултат е смяната на притежателите на нещата; всяко от действията е доброволно преотстъпване на мястото на притежател върху нещо. Размяната е интуитивно ясна за хората, които влизат в размяната, и те не се нуждаят от абстрактно разбиране на нейната същност, за да сключват сделки. Икономическият анализ изследва размяната, за да докаже увеличаването на стойността за всеки индивид, който участва в нея. Основното допускане е за рационалното поведение на индивидите; следователно, за да се случи размяната, те виждат повече стойност в размяната отколкото в липсата на размяна.

Размяната не е игра с нулева сума. Играта с нулева сума предполага, че печалбата за единия участник е възможна, само ако другият загуби. Тъй като размяната е доброволен акт, двамата участници очакват да са по-добре след размяната. Това очакване понякога може да не се сбъдне; но опитът дори само от ежедневието показва, че по-често (или средно погледнато) очакванията се сбъдват - иначе размяната би изчезнала като феномен. Следователно размяната увеличава полезността на всички участници в нея.

Допускането на нулевата сума като правило в размяната означава, че и цялата икономика се оказва или "наука", или описание на "практиката" за избягване на тази нулева сума, иначе казано - компендиум на грабежа и измамата.

Парите са посредник в размяната, а не неин обект. Понякога размяната на притежателя е опосредствана от други притежатели или от други обекти на притежанието, т.е. когато човек произведе нещо, което иска да замени за нещо, което да потребява, може да му се наложи да извърши други сделки преди да стигне до крайния обект на притежанието. Така парите опосредстват размяната, но размяната никога не може да се отнася към тях като към обект. Когато парите се превърнат в обект на размяната (например при нумизматите), те престават да бъдат пари.

Размяната съчетава индивидуални действия. Тя е продукт на действията на индивиди и следователно материализира индивидуален избор. Затова няма основание концепцията за международна размяна на нации, защото не може да има избор и действие на народите.




Предприемачът като откривател:

Четиво за тези, които създават, и онези, които им пречат

Съдържание на глосария:
Като увод, или каква е ползата от глосария
1. Избор и рационално поведение
2. Стойност
3. Нужди и предпочитания
4. Разход
5. Размяна
6. Оскъдни ресурси
7. Цени
8. Конкуренция
9. Пазарен подбор
10. Пари
11. Спестяване и инвестиции
12. Частна собственост
Капитал: обобщаващото понятие в икономиката

Електронни речници, енциклопедии и буквари

Библиография на ползваната литературата

J. Schumpeter. 1934. The theory of economic development: An inquiry into profits, capital, interest, and the business cycle. Harvard University Press.

F. Hayek. 1978. New Studies in Philosophy, Politics, Economics and the History of Ideas. Chicago: The University of Chicago Press.

А. Смит. 1983. Богатството на народите: Изследване на неговата природа и причини. София: Партиздат. (виж текста на английски онлаин)

повече от библиографията

Коментари
Коментирай във форума на И.З.И и И.П.И.