Предприемачът като откривател, Лъчезар Богданов и Георги Стоев



Въпреки всичко казано дотук, много от икономическите теории, превъплътени в учебници и курсове по микро- и макроикономика, управление на фирмата, корпоративни финанси и т.н., някак заобикалят тези проблеми, и представят взаимодействия, като че ли цялото знание за ресурсите, технологиите и нуждите е известно в еднаква степен на всички. Ние се опитваме да обясним стопанските решения и стратегии в истинската житейска среда. А тази среда се характеризира с разпръснато знание и различни индивидуални умения.
Знание и икономика

Макар наблюденията в горните редове да изглеждат близки до живота на всеки, повечето обществени науки започват с допускането, че знанието и информацията е някакъв обективен материален набор, който се съхранява на някакво място, и дори е подреден, така щото всеки да може да черпи от него при нужда. Българският тълковен речник например определя "знание" като "това, което се знае, което е известно". В списания и филми често се употребяват фрази като "при известните ни технологии" или "при постиженията на науката към даден момент". А и всеки един от нас в разговори използва обобщения като "хората тогава са знаели как да строят кораби" или "това се е случило преди хората да са измислили парната машина".

Общото в подобни възгледи е вярата, че знанието е обективно, че е събрано на едно място, и че всеки може да се възползва от всяка частица информация, която има отношение към живота, когато поиска. Но тогава възникват поне няколко въпроса:

1/ Знанието е разпръснато. Наистина, какво означава "известно знание" или "налични технологии"? Известни на кого? Този въпрос обикновено се заобикаля, като се казва, че става въпрос за знания, научни постижения, технологии и прочие, известни на "човешката цивилизация" или "науката" към даден исторически момент. Само че "човешката цивилизация" не произвежда и потребява; тя не е лице или организъм, който действа, чувства и страда. Когато се приеме, че е направено научно откритие, или че знанието за някоя област от живота е разширено, на практика това означава, че определени хора притежават определени знания, и че в определени бази от данни (енциклопедии, научни текстове и др. под.) има някакви парчета информация. Но това не е същото като

<< Назад - - - 2 - - - Напред >>

Икономика в дванадесет ключови понятия:

Джобен глосарий
на основни понятия,
начала и предположения на икономическата наука


Предприемачът като откривател: съдържание
Въведение
1. Предприемачески решения в несигурен свят на разпръснато знание и непълна информация
2. Състезание и откритие
3. Същност на предприемаческата печалба
4. Търсене на пазара
5. Финансово-счетоводните отчети и стопанските решения
6. Добавената стойност и доброволната размяна: играта с положителна сума
7. Политически рискове - инфлация, регулации на бизнеса, пречки пред търговията, по-високи данъци, неспазване на договорите
8.Фирмата и националната статистика