Предприемачът като откривател, Лъчезар Богданов и Георги Стоев


2. Състезание и откритие

Когато се захваща с нещо, предприемачът най-вероятно знае поне следните 3 факта:

резултатът от неговото начинание ще е полезен някому; този, който ще оцени продукта му, ще е готов да го купи; цената, която някой ще е готов да плати, ще е по-висока от пределните разходи за производството му.

Знание за бъдещето и опит от миналото

Знанието за бъдещето (защото в горните 3 точки се говори само в бъдеще време) е плод на опит от миналото. Опитът от миналото, който да донесе знание за успеха на дадено начинание, може да е състоянието на пазара в настоящия момент; пазарът ще покаже какви количества, на какви цени, от колко конкуренти се продават сега. Пазарът сега може би изглежда обещаващ: цените са достатъчно високи, за да покрият очакваните разходи на предприемача и той да реализира печалба; освен това може би пазарът обещава големи продажби и следователно бързо натрупване на богатство. Но този опит може да е и резултатът от предишно начинание на същия предприемач; например продукт, който не е намерил бляскаво посрещане (каквото предприемачът е очаквал) от потенциалните потребители; или пък твърде високи разходи - по-високи от очакваните и дори по-високи от цената, която хората са готови да платят за продукта - за производството на дадения продукт.

Несигурно знание и рационално решение

Знанието, което аргументира дадено начинание, се отнася за бъдещето и точно затова е несигурно. Може да се окаже, че очакванията - знанието за бъдещето - на предприемача няма да се сбъднат и така той да регистрира загуба. Понякога се случва решенията, които взимаме, да не донесат очаквания резултат. В крайна сметка, не всички фактори са ни подвластни и не всяко тяхно действие е предвидимо. Дори когато той губи от собственото си решение, твърдим, че решението на предприемача е рационално; ако не беше такова, т.е. ако той не очакваше печалба, той никога нямаше да го вземе (а ние никога нямаше да разберем, че решението е било губещо). Рационалността на предприемача, както въобще на взимащия решения човек, е винаги ex ante рационалност - такава, която се базира на знанието за бъдещето на нещата.

<< Назад - - - 11 - - - Напред >>

Икономика в дванадесет ключови понятия:

Джобен глосарий
на основни понятия,
начала и предположения на икономическата наука


Предприемачът като откривател: съдържание
Въведение
1. Предприемачески решения в несигурен свят на разпръснато знание и непълна информация
2. Състезание и откритие
3. Същност на предприемаческата печалба
4. Търсене на пазара
5. Финансово-счетоводните отчети и стопанските решения
6. Добавената стойност и доброволната размяна: играта с положителна сума
7. Политически рискове - инфлация, регулации на бизнеса, пречки пред търговията, по-високи данъци, неспазване на договорите
8.Фирмата и националната статистика