Предприемачът като откривател, Лъчезар Богданов и Георги Стоев


Въведение

предприемача и ефектите от размяната.

Първата заблуда е относително обща. Тя се състои във вярата, че икономиката е процес на търсене на най-добро използване на дадени ресурси за задоволяване на дадени потребности при наличните технологии. Но всъщност нито ресурсите, нито нуждите, нито технологиите са предварително известни; именно тяхното откриване наричаме "предприемачество", "конкуренция", "пазарно състезание", "иновация".

Оттам и втората стопанска заблуда, според която предприемачите са хора, които седят на кожените си кресла, преглеждат някакъв списък с различни възможни дейности, избират най-оптималната (с най-много печалба), инвестират собствени средства и после "прибират" спечеленото.

Третата заблуда е относно същността на пазарното състезание, на конкуренцията. Според нея те се състоят в това да се определи, кой от действащите на пазара предприемачи може най-добре да задоволи съществуващите нужди. Но ако това е така, защо един експертен съвет да не подреди всички действащи фирми по някакви обективни критерии, и не определи кой какво да произвежда?

Четвъртата заблуда се основава на вярата, че бъдещето е функция на миналото. Това мислене предполага, че вземането на решения се състои единствено в изследване на минали събития. Продължаваме да се питаме тогава защо най-добрите предприемачи не са професорите по история и икономика.

Според петата заблуда, при размяната неизбежно един губи, за да спечели друг. Това създава нагласата за пазара като за постоянен процес на грабеж, а правителството - като благороден надзорник, който въздава справедливост за ограбените.

Списъкът може да бъде продължен. Не може да пропуснем и странните и понякога безсмислени употреби на думите в стопанските дебати и най-разнообразните стратегии, които излизат в политическото пространство, като: "нелоялен внос", "несправедлива конкуренция", "безработни работници", "нереални цени", "структуроопределящ отрасъл", "спекулативен пазар", "прекомерна печалба", "пазарно-ориентирана регулация" и т.н.

Като резултат и причина за всичко посочено дотук, в началото на 21 век настроенията към предприемачеството в България са между подозрението, завистта и приемането като необходимо зло. С упорито постоянство се поддържа вярата, че бедността на бедните се дължи на богатството на богатите.

Това, с което всеки от нас се сблъсква в ежедневието, са видимите белези на просперитета. Те предизвикват донякъде завист, донякъде упрек, че някои хора разхищават, докато други гладуват. Оттук и разделянето на бизнесмените на "добри", т.е. които инвестират в предприятието, дават пари на другите и нямат Мерцедес, и "лоши" - които харчат печалбата за

- - -ii - - - Напред >>

Икономика в дванадесет ключови понятия:

Джобен глосарий
на основни понятия,
начала и предположения на икономическата наука


Предприемачът като откривател: съдържание
Въведение
1. Предприемачески решения в несигурен свят на разпръснато знание и непълна информация
2. Състезание и откритие
3. Същност на предприемаческата печалба
4. Търсене на пазара
5. Финансово-счетоводните отчети и стопанските решения
6. Добавената стойност и доброволната размяна: играта с положителна сума
7. Политически рискове - инфлация, регулации на бизнеса, пречки пред търговията, по-високи данъци, неспазване на договорите
8.Фирмата и националната статистика