Що е И.З.И?
Уводни знания
Смисълът на богатството
Какво трябва всеки да знае за икономиката и просперитета?
Стопански феномени и стопанска политика
Пазар и държава
Икономическите софизми на Фредерик Бастиа
Икономически буквар  
"Икономически размисли" на Дуайт Р. Лий
Поуки от стопанската история
Въпроси и отговори
Форум
Полезни връзки

Курсове:

Курс "Как работи пазарът" от проф. Пиер Гарело
Курс "Икономика и права на собственост" от проф. Ричард Строуп


Лекционни курсове към Стопански факултет на Софийски университет

Нова институционална икономика
  от д-р Георги Ганев

Свободата като стопански феномен
Красен Станчев и Лъчезар Богданов


Лекционни курсове към Философски факултет на Софийски университет

Трудният процес на глобализация
Красен Станчев, Георги Ангелов и Мартин Заимов


ИНСТИТУТ
ОТВОРЕНО ОБЩЕСТВО

Преглед на стопанската политика

©
Материалите, публикувани на www.easibulgaria.org са обект на авторско право. Препечатването им става единствено със съгласието на авторите и с изрично позоваване на източника.

Лекция 4. Лекция 4. Сделкови разходи - въведение

2. Имуществени права

Преди да бъде формулирано определението за сделкови разходи, трябва да се направи едно разграничение. Досега терминът "имуществени права" беше използван при разглеждането на двете икономически революции. В термина "имуществено право" е вложено икономическо съдържание, а не юридическо, за това изрично не бяха използвани термините "собственически права" или "право на собственост". Същността на термина "имуществени права" не се покрива изцяло с юридическото значение на правото на собственост.

Юридическото понятие "право на собственост" съдържа три правомощия - ползване, плодоприбиране и разпореждане. Те са стриктно определени и имат много конкретно тълкуване, за да могат да служат за разрешаване на юридически спорове. Приликата между юридическото понятие "право на собственост" и икономическото понятие "имуществени права", както са разбира то в този курс, е в това, че става въпрос за някакви взаимоотношения между субекти по отношение на някакво благо (в правото по отношение на някаква вещ). Разликата е, че имуществените права са икономически термин, който е много по-малко прецизен от юридическото "право на собственост" защото в случая няма чак юридическа необходимост, няма да се влиза в съдебни спорове, където е нужна такава прецизност.

Икономическият термин "имуществено право" означава право на контрол върху ресурс, право да се извлича полза от ценните свойства на дадено благо.

Важно е да се подчертае, че става дума за взаимоотношения между стопански субекти. По тази причина контролът или правата могат да бъдат или да не бъдат тъждествено равни със задължения на други стопански субекти. В първия случай става дума за задълженията на другите стопански субекти по никакъв начин, първо, да не използват съответния ресурс и, второ, да не пречат на упражняването на този контрол или на това извличане на ползи от страна на титуляра на правото. Тогава се говори за изключителни имуществени права, като основанията за изключване бяха споменати в Лекция 2. Във втория случай няма подобно реципрочно задължение на всички останали стопански субекти да не използват ресурса, при което правилото е, че всеки стопански субект има правото да контролира ресурса и да извлича ползи от ценните му свойства, като само имплицитно задължение на всеки стопански субект е да не пречи на който е да е от другите да упражняват правото. При този случай се говори за общи имуществени права.

При историческия преглед беше показано как икономическото развитие може да бъде представено като преминаване от общи към изключителни имуществени права по отношение на различни блага, било то земята и различни вещи или идеите и знанието. Когато хората използват изключителни имуществени права, стопанският оборот изисква тяхното прехвърляне, изисква възможност контролът върху даден ресурс да се прехвърля от един титуляр на друг. Това прехвърляне се осъществява чрез сделки.

следва


Курс по Нова институционална икономика
За автора
Лекция 1.
Увод. Основни моменти в неокласическата икономическа теория и в историческото й развитие

Лекция 2
Възлови моменти от световната стопанска история. Първа икономическа революция и появата на изключителните имуществени права.

Лекция 3
Възлови моменти от световната стопанска история. Втора икономическа революция и въвеждане на изключително имуществени права в областта на идеите
Лекция 4. Въведение в концепцията за сделковите (транзакционните) разходи. Определение, описание и конкретни примери. и за тяхното значение за икономическото развитие. Анализ на връзката между сделкови разходи, поведение на стопанските субекти и стопанските процеси и развитие.
Очаквайте: Лекция 5: Институционален анализ. Определение на институциите. Основи на институционалния анализ. и начален институционален анализ.

Списък на литературата

Coase, Ronald, "The problem of social cost", Journal of Law and Economics, 1960.

North, Douglass C., "Structure and change in economic history", New York, 1981

North, Douglass C., "Institutions, institutional change and economic performance", Cambridge University Press, 1990

Williamson, Oliver E., and Scott E. Masten, eds., "The economics of transaction costs", Edward Elgar Publishing, 1999

Yeager, Timothy J., "Institutions, transition economies, and economic development", Westview Press, 1999

Коментари
Пиши на автора
Коментирай във форума на И.З.И и И.П.И.