Що е И.З.И?
Уводни знания
Смисълът на богатството
Какво трябва всеки да знае за икономиката и просперитета?
Стопански феномени и стопанска политика
Пазар и държава
Икономическите софизми на Фредерик Бастиа
Икономически буквар  
"Икономически размисли" на Дуайт Р. Лий
Поуки от стопанската история
Въпроси и отговори
Форум
Полезни връзки

Курсове:

Курс "Как работи пазарът" от проф. Пиер Гарело
Курс "Икономика и права на собственост" от проф. Ричард Строуп


Лекционни курсове към Стопански факултет на Софийски университет

Нова институционална икономика
  от д-р Георги Ганев

Свободата като стопански феномен
Красен Станчев и Лъчезар Богданов


Лекционни курсове към Философски факултет на Софийски университет

Трудният процес на глобализация
Красен Станчев, Георги Ангелов и Мартин Заимов


ИНСТИТУТ
ОТВОРЕНО ОБЩЕСТВО

Преглед на стопанската политика

©
Материалите, публикувани на www.easibulgaria.org са обект на авторско право. Препечатването им става единствено със съгласието на авторите и с изрично позоваване на източника.

Пазар или държавна намеса

от Чарлс Улф, младши

Книгата е издадена за пръв път в България от Института за пазарна икономика през 1995 г. Преводачи са Радослав Анастасов и Нели Пахаркова. Печатното издание отдавна е изчерпано.

Чарлс Улф, младши, е старши изследовател в Института Хувър, сътрудник по международна икономика към корпорацията РАНД, и бивш декан на Университета по политически науки на РАНД.

Пълният текст на книгата, който скоро ще бъде достъпен в електронен вид на нашата страница, дава аналитичен модел, по който могат да се сравняват несъвършенствата на пазара с несъвършенствата на държавата. По-долу публикуваме предговора от самия автор.

Предговор от автора

Въпреки че икономическата наука се занимава изцяло с проблема за пазарите, икономистите, политолозите и специалисти от сферата на други обществени науки често са твърде непоследователни в оценките си за тях. От една страна, се отделя изключително внимание на предимствата на съвършените пазари, така както те са отразени в същината на макроикономическата теория за цените. От друга страна, явните дефекти на пазара са подробно описани във формалната "теория за пазарните дефекти".

Учудващо е, че усилията на икономистите и икономиката да предвидят недостатъците и неуспехите на държавния сектор и на въвежданите от него мерки за преодоляване на пазарните дефекти не са достатъчно ефективни. Настоящата книга се опитва да възстанови баланса, като разработва модел за анализиране и предвиждане на дефектите на държавната намеса. Този модел, наричан "теория за непазарните дефекти", осигурява основата за сравнение и избор между пазара и държавната намеса.

Изборът между двете алтернативи е сложен и многоаспектен проблем. По своята същност това не е избор между съвършен пазар и несъвършена държавна намеса, нито пък избор между несъвършен пазар и съвършена държавна намеса. Най-вече това е избор между несъвършен пазар и несъвършена държавна намеса, както и на несъвършени комбинации между тях. Основната ми цел не е да направя този избор нито да представя аргументи в полза на предимствата на пазара над държавната намеса или обратното. Тези доводи вече са направени другаде и занапред често ще се цитират. Намерението ми е да покажа как методите за сравнение на недостатъците (а така също и на предимствата) на пазара и държавната намеса могат да се усъвършенстват, като по този начин, надявам се, допринеса за извършването на по-точна оценка и по-сполучлив избор.

В настоящата разработка изхождам от факта, че от логична и аналитична гледна точка недостатъците на пазара са изследвани много по-подробно от съответните недостатъци на "непазарния сектор". Естествено критиките, насочени срещу държавната намеса, особено на политическата сцена, са доста враждебни и навлизат в твърде много подробности Въпреки че критиките са често сурови, обикновено те са лишени от логиката и структурата, залегнали отдавна в традиционно приетите в икономическата литература коментари на пазарните дефекти. Ето защо основната ми цел е да възстановя съществуващото неравновесие, като представя непазарните недостатъци на нивото, на което са анализирани съответните недостатъци на пазара.

Настоящата книга се явява като продължение на няколко предхождащи я статии и разработки като "Теория на непазарните дефекти", публикувана в Джърнъл ъв лоу енд икъномикс, април 1979г., "Икономическа неефективност и неефективна икономика" - в Джърнъл ъв пост-кейнсиан икъномикс, есенното издание за 1979 г., "Етика и политически анализ", публикувана в Пъблик Дютиз: Дъ морал облигейшънз ъв гавърмънт офишалз (ред. Дж. Флайшман, Л. Лийбман, М. Мор, 1981 г.), "Завръщането към непазарните дефекти: анатомия и физиология на несъвършенствата на държавната намеса" - в Анатоми ъв гавърмънт дефишънсиз (ред. Х. Хануш, 1983 г.), "Недостатъците на държавната намеса и условията на търсенето" - в Пъблик файненс енд дъ куест фор ефишънси (ред. Х. Хануш, 1984 г.), и "Напред към пазара" - Дъ нешънъл интерест, 1991 г.

При преработването и осъвременяването на предишния материал, а също и на новите материали, включени в това издание, съм се постарал да заинтригувам както широката публика, така и специалистите икономисти По-голяма част от дискусиите са достъпни за читатели, които са преминали елементарен курс по икономика и не се затрудняват да четат икономическите анализи, публикувани в Уолстрийт джърнал, Бизнес уийк и Баронз. Надявам се, че същинската дискусия ще привлече вниманието и на специалисти икономисти Имайки предвид разнородността на тази публика, поставих специфичните технически детайли или в приложенията, следващи основното изложение, или в обяснителните бележки в края на главите.

Във второто издание на "Пазар и държавна намеса" са направени няколко изменения. Те засягат промените, засягащи бившия Съветски съюз и Източна Европа, като отчитат историческите промени, настъпили в тези страни. Много от примерите и данните за САЩ са осъвременени; така също съм прибавил някои препратки към използвана преди литература, които са свързани с разработената тук теория за непазарните дефекти. Независимо от направените допълнения и изменения структурата и аргументацията на изданието от 1988 година остават по същество непроменени и по мое мнение напълно логични.

към книгата в Word формат

към книгата в електронен формат




Икономика в дванадесет ключови понятия:

Джобен глосарий
на основни понятия,
начала и предположения на икономическата наука


Читалня
Икономическата свобода в България (Word формат)
Икономическата свобода в България (Adobe формат)
Фредерик Бастиа: 200 година слава, неприемане, неизвестност и влияние
За прозрачността в икономиката, или за онова, което се вижда и онова, което не се вижда /Лъчезар Богданов/
Грабежът като стопански феномен /по Фредерик Бастиа/
Седем морални аргумента за свободната търговия /Даниел Грисуолд/
Без експерименти, огромни бедствия: Защо бяха нужни хиляда години, за да се развие специализирана риболовна индустрия в Исландия /Трейн Егертсон, Исландски университет/ (в Adobe формат)
Размисли върху смисъла на държавата /от Бертран Лъоменисие/
Лорд Актън за свободата и правителството (от Гари М. Гейлс, професор по икономика в Pepperdine University) (в pdf формат)
Свободна размяна и протекционизъм (по едноименната книга на Паскал Сален) /от Мартин Димитров/
За Паскал Сален
Денационализацията на паричната единица /по "Истината за паричната единица", Паскал Сален/
Как се финансира държава без данъци /от Тибор Макейн/
Парична политика или свободно банкиране: уроци от кризата в АржентинаГеорги Стоев
Християнски добродетели и капитализъм
Пазарът и парите в юдейската и християнска мисъл от епохата на елинизма и Древния Рим /от Леонард Лижио /
Пазар или държавна намеса /от Чарлс Улф, младши/
Пенсионно осигуряване
Как силата на идеите може да преобрази една страна (или чикагските момчета и генералите) /от Хосе Пинера/
Пенсионното осигуряване и ролята на държавата /от Георги Стоев /
Приватизация на пенсионното осигуряване /от Георги Стоев /
Реформа на пенсионните системи в Латинска Америка по примера на Чили /от Георги Стоев /
От комунизъм към права на собственост /от Георги Стоев /
Шест ключови аргумента за приватизиране на общественото осигуряване в САЩ /от Георги Стоев /
Библиотека
Foundation for Economic Education
Cato Institute
Cato University
Liberty Fund, Inc.
Institute for Economic Studies Europe
Institute of Economic Affairs
Fraser Institute
The Heritage Foundation
Atlas Economic Research Foundation
American Enterprise Institute for Public Policy Research
The Adam Smith Institute
Hayek Center for Multidisciplinary Research
Ludwig von Mises Institute
Bulgarian National Bank
World Bank
World Bank Institute
International Monetary Fund
OECD
Economic Education Center
Stargazer Library
Mark Bernkopf's Central Banking Resource Center