Предприемачът като откривател, Лъчезар Богданов и Георги Стоев



анализатор) да интегрира няколко от тези модели, да вкара в тях специфичните данни за собствените си технологии, ежедневно да "подава" на компютъра променливите на външната среда и да изчака какво ще отговори програмата. Слабостта на подобно обяснение обаче е в това, че всеки веднага би се запитал защо бизнесите не са еднакво успешни, ако зависимостите между факторите на пазара могат да се вкарат в математически модел, който обективно да дава оптимални решения. Както и при оценката на инвестициите, пазарните условия са както променливи (с други думи, включват елемент на несигурност), така и понякога неизмерими. Крива на търсенето и еластичност на търсенето не съществуват в материалния свят. Това, че при намалена цена потребителите ще купуват повече (при равни други условия), може да е правилна логическа връзка, но колко точно няма кой да каже. За разлика от естествените науки, при които може да се наблюдават явления при непроменени условия милиони пъти, така че да се изведе някаква математическа функционална връзка, хората живеят винаги "при различни други условия". Освен това, дори набраната информация за развитието на определен продуктов пазар в миналото да позволява измерването на зависимости, това не гарантира напълно, че тези зависимости ще са валидни дори след 1 ден, а какво остава за след 3 или 5 години. Предприемачът няма как да знае какви продукти ще се появят, какви предвиждания са направили конкурентите му или какви нови технологии ще измислят изобретателите. Така че в математическия модел може да се използва единствено допускането или очакването на предприемача за дадено бъдещо развитие на пазарните условия. То представлява предприемаческото решение относно несигурното бъдеще при ограниченото индивидуално знание.

Предприемаческите решения се отнасят до ситуации, в които има несигурност и непълнота на информацията. Те са субективна оценка на факти и обстоятелства, която впоследствие може да служи за основа на измервания и изчисления. Предприемачите печелят или губят в зависимост от това доколко оценката на действителността се сбъдва. Печалбата е резултат на използването на възможности, които други не са забелязали. Промяната на настроенията, желанията, предпочитанията на потребителите е пазарна възможност; тя не става еднакво и незабавно известна на всички. Винаги някой пръв съзира възможността и започва да задоволява тази нужда, запълва съществуващата пазарна ниша. Когато някой наблюдателен и съобразителен предприемач открие, че определена комбинация от технологии позволява по-евтино производство на определен продукт, това е възможност да печели повече от конкурентите.

Предприемаческата печалба е именно този допълнителен доход, който някой получава, защото открива празнота на пазара, или защото е намерил начин да прави нещо по-добре от останалите.

<< Назад - - - 10 - - - Напред >>

Икономика в дванадесет ключови понятия:

Джобен глосарий
на основни понятия,
начала и предположения на икономическата наука


Предприемачът като откривател: съдържание
Въведение
1. Предприемачески решения в несигурен свят на разпръснато знание и непълна информация
2. Състезание и откритие
3. Същност на предприемаческата печалба
4. Търсене на пазара
5. Финансово-счетоводните отчети и стопанските решения
6. Добавената стойност и доброволната размяна: играта с положителна сума
7. Политически рискове - инфлация, регулации на бизнеса, пречки пред търговията, по-високи данъци, неспазване на договорите
8.Фирмата и националната статистика